Věkové limity a právo

Od kdy a za jakých podmínek mohou žáci ve školách samostatně využívat generativní umělou inteligenci? Komu patří obsah? A jak chatboty citovat? Dozvíte se níže.

Věkové limity

Pro využívání aplikací generativní umělé inteligence není třeba mít souhlas zákonného zástupce. Podmínky užívání těchto aplikací se ovšem řídí standardními podmínkami pro ochranu osobních údajů. Více v nejčastějších otázkách a odpovědích od NPI. Doporučujeme, aby se žáci přihlašovali do těchto aplikací školnímu účty.

Naše doporučení k užívání chatbotů v hodinách

V případě, že žáci ještě nedosáhli stanoveného věku, doporučujeme s chatbotem pracovat skupinově, kdy pedagog ovládá aplikaci, ale dotazy kladou žáci.

Komu patří vygenerovaný obsah

Obsah patří uživateli aplikace.
V pravidlech aplikace je výslovně uvedeno, že veškerý vygenerovaný obsah patří uživateli. Uživatel je ale povinen vždy uvést, že obsah byl vytvořen prostřednictvím chatbota. Není dovolené vydávat vygenerovaný obsah za své vlastní autorské dílo.

S vlastnictvím obsahu se pojí odpovědnost za obsah.
Důležité je vědět, že provozovatel služeb se zříká jakékoli odpovědnosti za vytvořený obsah. Je na každém uživateli, aby si sám výstupy před jejich publikací zkontroloval.

Zveřejněním výstupu může uživatel zasáhnout do těchto oblastí:
1) Autorská práva — chatbot může generovat výstup i z autorských děl.
2) Osobní údaje a ochrana osobnosti — výstupem mohou být i osobní údaje třetích osob.
3) Uvádění nepravdivých informací — výstupy mohou být nepravdivé.
4) Obsah porušující etická pravidla — násilný, nenávistný, šikanózní, rasistický, vulgární, apod.

Před veřejnou publikací jakéhokoli obsahu vygenerovaného v aplikacích je tak potřeba obsah zkontrolovat a ujistit se, že je legální ho zveřejnit a dále používat.

Citace

Z hlediska autorského práva není uvádění citace nutné, protože se nejedná o autorské dílo. Citujte výstupy z chatbota podobně jako jiné zdroje, kdykoli ovlivní obsahovou stránku vašeho díla. U dokumentů se hodí stručně popsat, jakým způsobem byla AI použita.