Jak vytvářet prompt

Abyste dosáhli nejlepších výsledků, je klíčové formulovat otázky a pokyny jasně a konkrétně. Čím přesněji budete specifikovat své požadavky, tím přesnější odpovědi od Chatu GPT obdržíte. Pokuste se zmínit tón, kontext, formát, roli, cíl, délku, příklad a omezení. Následující příklady vám mohou pomoci.

Miliony expertů s milionem expertíz

Představte si, že máte přístup k milionům odborníků z různých oborů — od zahradníka po učitele, od programátorů po vědce. Chatbot je právě takovým univerzálním pomocníkem. Aby ale mohl být skutečně užitečný, potřebuje od vás ten správný kontext.

Techniky pro poskytnutí kontextu

Role

Specifikujte, v jaké roli chatbot je. Na kontextu opravdu záleží. Posuďte sami:
„Jsi sečtělý akademik. Vymysli mi program na odpoledne.“
„Jsi rozpustilá holčička. Vymysli mi program na odpoledne.“

Lepší prompt:
Jsi expert na dějiny českého historie a empatický učitel se smyslem pro humor. Napiš neformální shrnutí na téma českého národního obrození pro žáky ve věku 14 let ve formátu pro prezentaci.

Tón

Popište, v jakém stylu má chatbot generovat texty. Například:
„Vytvoř text pozvánky na školní zahradní slavnost v neformálním stylu.“
„Přeformátuj [tento text] do brněnského hantecu.“

Prompt:
Napiš dopis mému příteli Františkovi.

Lepší prompt:
Napiš neformální dopis mému příteli Františkovi.

Formát

Popište, v jakém formátu má chatbot generovat texty. Například:
„Vytvoř osnovu na téma...“
„Vygeneruj rozhovor…“
„Napiš esej…“

Prompt:
Napiš neformální shrnutí na téma českého národního obrození pro žáky ve věku 14 let.

Cíl

Popište co nejpřesněji vaše cíle. Například:
„Potřebuji porozumět základům elektrických obvodů.“

Délka

Popište, jak dlouhý má být vygenerovaný text. Například:
„Vygeneruj text mezi 200—250 slovy na téma…“

Prompt:
Napiš neformální shrnutí na téma českého národního obrození pro žáky ve věku 14 let ve formátu pro prezentaci. Cílem je, aby žáci porozuměli, proč bylo české národní obrození tak významné pro českou kulturu a jazyk.​

Lepší prompt:
Napiš stručné neformální shrnutí na téma českého národního obrození pro žáky ve věku 14 let ve formátu pro prezentaci. Cílem je, aby žáci porozuměli, proč bylo české národní obrození tak významné pro českou kulturu a jazyk.

Příklady

Máte-li konkrétní představu, co má ChatGPT vygenerovat, ukažte mu příklad. Například:
„Vygeneruj text o každodenním životě, přičemž slovesa v minulém čase prostém nahraď těmito znaky ___.
Hned za to doplň [infinitiv slovesa] do závorky, které bylo nahrazeno.
Příklad: Otec ___(vejít) do školy.“

Omezení

Popište, co si nepřejete, aby ChatGPT generoval, případně vyloučil apod. Například:
„Vygeneruj tabulku obsahující seznam 10 nejprodávanějších knih 20. století i s jejich autorkami, ale neuváděj knihy, které napsali muži.“